Tudta Ön,
- hogy a martonyi kolostor romja a legépebben megmaradt pálos kolostorrom Magyarországon?
- hogy az ásatások során közel 400 darab faragott kőmaradvány került felszínre?
A Martonyi Háromhegyi Pálos kolostort 1341-ben szalonnai nemesek (Tekes család) alapították, majd 1399-től a Szalonnai család birtokába került a létesítmény. A templomot a Boldogságos Szűz tiszteletére építették. A szentély 3 oltárát János egri segédpüspök szentelte fel 1411-ben.
1550-es évek környékén vált lakhatatlanná, a törökdúlás idején. A kolostor történetéről kevés információ maradt fent.
1996 decemberében az objektum az Aggteleki Nemzeti Park tulajdonába került. A templom belsejében két 140 éves bükkfa állt, viszont a még viszonylag jó állapotban lévő oromfalak védelme érdekében kivágásukra került sor. 1998-ban megkezdődött a templomhajó és a szentély nagyobb részének, valamint az épület külső oldalának feltárása. Az ásatások során felszínre került 400 darab faragott kőmaradvány egy része a későbbi rekonstrukciók során visszakerült a megerősített falba. Mára már eltávolították a templomhajóban felgyülemlett földhordalékot, lehatárolták a padlószintet és tetőt emeltek az épület hajószerkezete felé.
A kolostort gyönyörű természeti környezet övezi, az Országos Kék Túra útvonala is érinti. Ha még nem járt arra, érdemes felkeresni!
(a beérkezett javaslattételi lap szövege alapján)
Fotó: Laki-Lukács Boldizsár